Funkcjonalne ogrodzenia dla domów

Wszyscy chcemy, żeby nasze domy prezentowały się jak najlepiej. Pamiętać przy tym należy, że nie tylko fasada budynku się liczy. Każda posesja powinna posiadać też odpowiednie ogrodzenie, które nie tylko zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom budynku, ale również stanowi element wykończenia projektu domu mający ogromny wpływ na postrzeganie całości. Drewniany parkan, murowana ściana, a może stalowy płot? Od tego, jakiego materiału użyjemy, zależeć będzie bardzo wiele. Swego rodzaju wizytówkę każdego domu stanowi natomiast brama wjazdowa, która również występuje w bardzo wielu wariantach do wyboru.

Wiele możliwości, czyli jaką bramę wybrać...

Zasadniczo bramy możemy podzielić na przesuwne oraz rozwieralne, te ostatnie natomiast na jedno- i dwuskrzydłowe. O ich wyborze decydują nierzadko czynniki czysto praktyczne – chodzi po prostu o zagospodarowanie przestrzeni. Bramy skrzydłowe wymagają dodatkowej powierzchni na podjeździe, w świetle prawa nie mogą się bowiem otwierać na zewnątrz posesji, dlatego niekiedy ze względu na oszczędność miejsca wybiera się bramy przesuwne, które eliminują ten problem. Bez względu jednak na to, na jakie rozwiązanie się decyduje, należy zaopatrzyć się w odpowiednie napędy do bram, które zapewnią sprawne działanie automatycznego systemu hydraulicznego. Natomiast montaż bram wjazdowych powinno zlecić się profesjonalnej firmie – specjaliści pomogą tak skalibrować urządzenie, żeby brama działała zgodnie z wymaganiami klienta (chodzi tu przede wszystkim o to, z jaką prędkością mają się otwierać skrzydła lub suwnice). Dobrze jest przy tym nawiązać współpracę z firmą, która gwarantuje również serwis bram automatycznych.

Klasyczne drewno czy nowoczesna stal?

Kiedy podejmie się już decyzję w sprawie rodzaju bramy, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału. Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o walory estetyczne – one pozostaną zawsze kwestią gustów. Natomiast wybór tworzywa, z jakiego wykonana jest brama, ciągnie za sobą pewne konsekwencje – im cięższy materiał, tym silniejszy napęd powinien zostać zastosowany. Producenci automatyki bramowej dysponują szerokim asortymentem różnego rodzaju silników, dzięki którym każda brama może zostać wyposażona w system automatycznego otwierania i zamykania. Przy wyborze mechanizmu nie należy jednak oszczędzać – zastosowanie niewłaściwego systemu może skończyć się awarią wynikającą z przeciążenia, a nawet całkowitym zepsuciem urządzenia prowadzącym do konieczności wymiany.