Wygoda i bezpieczeństwo, czyli jak zabezpieczyć garaż

Podczas prac wykończeniowych prowadzonych przy okazji budowy każdego domu bardzo dużą wagę przywiązuje się do wprowadzania systemów gwarantujących późniejsze bezpieczeństwo mieszkańcom budynku. Ponieważ jednak dostępne na współczesnym rynku rozwiązania zapewniają zwykle niemal stuprocentową ochronę mienia – wykonane są z wysoce trwałych materiałów, mogą także zostać wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia w postaci alarmów – o wyborze konkretnego modelu drzwi, rolet czy bramy garażowej decyduje bardzo często, wynikająca z zastosowania nowoczesnych rozwiązań, wygoda ich użytkowania. 

Spośród czego wybierać?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej może niekiedy przysporzyć kłopotu – rozwiązań zasadniczo jest kilka i trzeba się po prostu zastanowić, które tak naprawdę będzie nam odpowiadało. Zostawiając na boku wszelkie ich walory estetyczne, należy się skupić przede wszystkim na funkcjonalności bram. Producenci dają nam do wyboru zwykle bramy segmentowe, roletowe, rozwieralne lub uchylne. Dwa ostatnie warianty charakteryzują się tym, że wymagają przed garażem dodatkowej przestrzeni na skrzydła bramy lub sztywny, obracający się wokół osi poziomej uchylny panel. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdzają się bramy segmentowe oraz roletowe, które gwarantują możliwość bezproblemowego podnoszenia i opuszczania paneli, dlatego zdecydowanie częściej można je spotkać w przestrzeni miejskiej, gdzie nierzadko do garażu wjeżdża się prosto z ulicy. Co istotne, we wszystkich rozwiązaniach stosuje się automatyczne napędy do bram, natomiast znacznie rzadziej występują one w przypadku systemów rozwieralnych i uchylnych.

Samodzielny montaż...

Po dokonaniu wyboru należy dobrze przemyśleć kwestię montażu – bardzo często zdarza się tak, że klienci lekceważą sprawę i dokonują instalacji we własnym zakresie. Tymczasem montaż bram garażowych wcale nie jest tak prostym zabiegiem, jak się wydaje, dlatego znacznie lepiej jest zlecić go profesjonalistom – nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także na to, że zatrudnienie fachowej ekipy zapewnia późniejszy serwis bram automatycznych. Specjaliści będą także potrafili we właściwy sposób dobrać siłowniki elektryczne – i nie chodzi tu wyłącznie o wybór silników o mocy dostosowanej do ciężaru bramy, lecz także o częstotliwość, z jaką brama będzie używana. Fachowcy zwrócą ponadto uwagę na system zabezpieczeń przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, dlatego zdecydowanie lepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnej ekipy niż borykać się później z problemami.